BAKAN ÖZER, KKTC CUMHURBAŞKANI TATAR'LA GÖRÜŞTÜ  
BAKAN ÖZER, KKTC CUMHURBAŞKANI TATAR'LA GÖRÜŞTÜ

BAKAN ÖZER, KKTC CUMHURBAŞKANI TATAR'LA GÖRÜŞTÜ

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İngiltere'de bulunan ve dün bir grubun saldırısına uğrayan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ı ziyaret etti. 

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, dün Rum ve Yunan bir grubun saldırısına uğrayan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. 
 
KKTC Londra Temsilciliğinde gerçekleşen görüşmede, olayı duydukları anda üzüldüklerini ifade eden Özer, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak yapılan saldırıyı şiddetle lanetliyoruz, kınıyoruz." dedi. 
 
Her türlü sesin demokratik bir şekilde duyulması gereken üniversitede böyle bir saldırının kabul edilemez olduğunu ifade eden Özer, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin her zaman KKTC'nin yanında olduğunu, KKTC'yi güçlendirmek için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti. 
 
Bakanlık olarak KKTC ile eğitimde iş birliği içinde olduklarını ifade eden Özer, eğitimin kalitesinin artırılması için hür türlü desteği vermeye devam edeceklerini söyledi. 
 
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da zaman zaman bu tür taşkınlıkların yapıldığını ifade ederek benzer saldırıların Denktaş'a da yapıldığını söyledi. 
 
İngiltere'nin demokrasinin beşiği, çok sesliliğin önemsendiği bir yer olduğunu dile getiren Tatar, üniversitenin de onayı alınarak bir eğitim kurumundaki Türk öğrencilerin daveti üzerine konferans vermek üzere Londra'ya geldiğini ancak söz konusu konferansın engellenmek istendiğini kaydetti. 
 
Türk devletinin aleyhine sloganların atıldığını ifade eden Tatar, "Ama ben buna rağmen dedim ki bu konferansı yapacağız. Onların bu taşkınlıkları bizleri yıldıramaz. Gerginliğin içinde bazı öğrenciler gelemediler ama biz konferansımızı verdik, mesajımızı da verdik." ifadelerini kullandı. 
 
Tatar, destek ve ziyaretleri için Bakan Özer'e teşekkür etti. 
 
Görüşmede Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, Bakan Yardımcıları Petek Aşkar ve Sadri Şensoy ile AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Hasan Ünsal ile KKTC Londra Temsilcisi Çimen Keskin de yer aldı.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.